הגישה הלפרוסקופית

הגישה הלפרוסקופית

לַפָּרוֹסְקוֹפְּיָה או שְׁקִיפַת בֶּטֶן, היא שיטת ניתוח מודרנית ממשפחת שיטות ניתוח אנדוסקופיה, המשמשת לניתוחי בטן, כמו כריתת כיס המרה או כריתת התוספתן. השיטה מבוססת על חדירה לבטנו של המנותח דרך מספר חתכים קטנים בדופן הבטן, וביצוע הניתוח בפיקוח מצלמה המעבירה לצוות הרפואי שידור וידיאו של מקום הניתוח. השימוש בלפרוסקופיה החל להיות נפוץ בראשית שנות ה-90 של המראה ה-20.

ביצוע הניתוח

ראשית יש ליצור חלל בחלל הבטן. מחט חלולה מיוחדת מוחדרת דרך דופן הבטן. כאשר המחט חדלה להרגיש התנגדות, כיפת מתכת קפיצית מזנקת ומגנה על חוד המחט. כך נמנעת פגיעה באיברים פנימיים. דרך המחט מוזרם גז דו תחמוצת הפחמן לחלל הבטן. הגז מנפח את הבטן ויוצר חלל עבודה. אז, מוחדרות מחטים נוספות, עבות יותר, דרך דופן הבטן. מחטים אלו מהוות צינורות, אשר דרכם יועברו כל מכשירי הניתוח. למכשירים אלו מבנה ארוך במיוחד, המותאם לניתוח.

 

אחד המכשירים המוכנסים לבטן הוא כבל סיב אופטי שבקצהו המוחדר לאזור הניתוח עדשה ובקצהו השני מצלמה, אשר מעבירה את התמונה למסך טלוויזיה. דבר זה מאפשר למנתחים לראות את מקום הניתוח ולכוון את פעולותיהם.

בניתוחים מסובכים ניתן להשתמש בשני מסכים אחד מול השני, כדי לאפשר למנתחים לעמוד משני צדי המנותח.

כריתת האבר, במידת הצורך, מתבצעת תוך ריסוס תמיסת סליין בחלל הבטן, משום שהאבר הכרות נצרב באמצעות זרם גבוה המועבר דרכו. 

לאחר הניתוח

ההחלמה מניתוח המבוצע בשיטה הלפרוסקופית היא בדרך כלל מהירה יותר מזו המתבצעת בשיטה הוותיקה, ה"פתוחה", ומאפשרת בדרך כלל חזרה מהירה יותר לשגרת החיים.

מהם הניתרונות ושיעור ההצלחה?

לפרוסקופיה מאפשרת לטפל באיברי הבטן והאגן בלי להידרש לפתיחת בטן. כך, היא כוללת חתכים קטנים, גורמת לפחות כאבים וצלקות, מפחיתה את זמן האשפוז ואת הסיכון לזיהומים ודימומים, ותורמת להחלמה מהירה יותר ביחס לניתוח שכולל פתיחת בטן. ברוב המקרים שיעור ההצלחה של הפעולה גבוה, והתוצאות לטווח הרחוק תלויות בסיבה הרפואית.

מהם הסיבוכים האפשריים?

הסיבוכים נדירים וכוללים: פגיעה באיברי הבטן כגון מעיים, דימומים, וזיהום בחתכי הניתוח. בנוסף, יש מקרים שבהם תוך כדי הפעולה צריך לעבור לניתוח שדורש פתיחת בטן עקב קושי טכני או סיבוך בביצוע הלפרוסקופיה.