חיפוש

אבנים בדרכי המרה

אבנים בדרכי מרה היא תופעה בה נמצאות האבנים בצינור המרה המשותף ודרכי המרה התוך כבדיות. התופעה נצפית ב3-10% מהאנשים שסובלים מאבני מרה בכיס המרה.

מקורן של האבנים בדרכי מרה (במיוחד במדינת ישראל) הוא כיס המרה עצמו.

לאבנים בדרכי מרה עלולים להיות תופעות לוואי קשות – זיהום ודלקת מסוכנת, חסימת דרכי מרה (צהבת), פגיעה בכבד, ואף עליה בשכיחות שאתות בדרכי המרה.


הטיפול באבני כיס מרה נדרש רק במידה והן גורמות לסימפטומים.

בעבר, בעידן של כריתת מרירה פתוחה, במקרים בהם קיימות אבני דרכי מרה היה מקובל לבצע ניתוח כריתת כיס מרה וניתוח חקירת דרכי מרה בשיטה פתוחה. בניתוח זה מבצעים חתך בצינור המרה המשותף נכנסים דרך הפתח ומוציאים אבנים בעזרת שטיפה, החדרה של קטטר או מכשירים אחרים. בסוף הניתוח היו מבצעים החדרה של צינור מנקז לתוך הפתח וביצוע של צילום רנטגן שבו מוודאים ניקיון והעדר של האבנים. היה מקובל להשאיר נקז בפתח של דרכי המרה לכמה שבועות כשסתום בטחון.


מאז כניסה עידן הלפרסקופיה מבצעים ניתוח כריתת כיס מרה בשיטה לפרסקופית.

באותם המקרים בהם זוהו אבנים בדרכי מרה לפני הניתוח או בהם יש חשד גבוה לנוכחות של אבנים בדרכי המרה, הפסיקו לבצע את החלק של ניקיון של דרכי מרה בשלב הניתוח הלפרוסקופי משום שניתוח חקירת דרכי מרה בשיטה הלפרוסקופיה דורש מיומנות גבוה מאוד.

החלו לבצע צינתור דרכי המרה בשיטת ERCP, שמבוצע דרך הפה תחת הרדמה, במועד לפני הניתוח או אחריו. אלא שפעולת צינטור דרכי מרה בשיטה הזאת מלווה בתוספת סיכון משמעותית כגון דמם, התנקבות, ודלקת ולבלב. בחלק ניכר מהמקרים פעולה זו היא גם מיותרת כיוון שלא נמצאו אבנים בפעולה.


בעקבות זאת כירורגים החל לפתח שיטות לניקוי דרכי מרה בניתוח אחד, בשיטה הלפרוסקופית. פעולה דורשת מיומנות גבוהה, הכרה ושימוש במיכשור יעודי כגון אולטרסאונד לפרוסקופי, מכשיר אנדוסקופי להסתכלות לתוך דרכי המרה בניתוח (כולדוכוסקופ) קטטרים מיוחדים ומכונת שיקוף. כאשר נוקטים בפתרון הזה, מתבצע גם ניקוי דרכי המרה וגם הכריתת מרירה בשלב אחד. כך נחסך לרוב אישפוז נוסף , הרדמה נוספת, ואפילו יש דיווחים על ירידת סיכונים בפגיעה במערכת דרכי המרה לטווח ארוך.


מחקרים שהשוו נתוני הצלחה בין שיטות של ביצוע ניקוי דרכי מרה עם כריתת כיס מרה ב-2 שלבים לעומת ניתוחים בשלב 1 (גם כריתת הכיס, וגם ניקוי דרכי המרה) מצאו שאין הבדל ויעילות, אך נחסך משך האשפוז, וקטן הסיכוי להתקפים נוספים של דלקת דרכי המרה.


1 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול