חיפוש

האפשרויות החדשות לטיפול בניתוח שרוול קיבה כושל

עודכן ב: 13 אפר 2020

נכתב ונערך ע״י פרופ׳ אנדריי קידר


ניתוח שרוול קיבה לטיפול בהשמנה הוא ניתוח יעיל מאוד לטווח קצר ובינוני.

אחרי שעשרות אלפי אנשים בכל העולם, עברו את הניתוח וכבר עבר בין חמש לעשר שנים - מגיע שיעור עלייה חוזרת במשקל לבין 40-50%. פורסמו לאחרונה מספר מאמרים שאספו כ- 100 מנותחים עם מעקב סביב 10 שנים, אשר מדווחים על שיעור ניתוחים חוזרים שמגיע 20-30%.


כיום ניתוח שרוול, בזכות הפשטות הטכנית, ותוצאות טובות לטווח קצר ובינוני, הפך לניתוח המוביל בעולם. במדינת ישראל מספר מנותחי שרוול גדל כך שיש כעת אלפים רבים של אנשים שעברו את הניתוח. כיוון שחלק משמעותי של מנותחים כבר מתקרבים לתקופה של חמש עד עשר שנים אחרי הניתוח, יותר ויותר אנשים אשר נדרשים לעבור ניתוח מתקן.


במנותחים אלה יש ירידה בהשפעה של הניתוח, הרחבת הקיבה, וקיים סיכוי גבוה להתפתחות של מספר בעיות נלוות: עליית משקל, התפתחות בקע סרעפתי, צרבת, הרחבת הוושט ועוד. חלקם יזדקקו לניתוח חוזר בשל עלית משקל בלבד, והחלק הנוסף – בשל הבעיה במבנה של הקיבה (בקע סרעפתי, פליטות מזון וצרבת). 


האפשרויות הקיימות לטיפול במקרים אלה הן רבות. יש לזכור כי ניתוח שרוול הוא ניתוח שנולד מניתוח מורכב יותר ויעיל – הטייה ביליופנקראטית עם מעקף תריסריון. השרוול הוא החלק הראשון של הניתוח. לפני כ- 20 שנים החלו לבצע את ניתוח השרוול כניתוח בודד, ולא היה קיים מידע אודות תוצאותיו. בהמשך, אחרי שמספר מנותחים גדל, ואחרי שהחל להצטבר מידע, הופיעו דיווחים על הכישלונות, והטיפול בהם. מאז, הופיעו סוגי ניתוחים חדשים, וכיום הצטבר ניסיון במספר ניתוחים מתקנים.


הניתוחים:

ניתוח שרוול קיבה חוזר (כלומר כריתה חוזרת של החלק המורחב). הדיווח היחידי שמדווח על מעקב של 4 שנים, מתריע על תוצאות גרועות, הן מבחינת הירידה במשקל והן מבחינת חזרת הצרבת, בצורה קשה. ככל הנראה האופציה לא טובה לטווח ארוך.

ניתוח מעקף קיבה רגיל (מעקף קיבה עם שתי השקות). ניתוח זה הכי טוב לאנשים הסובלים מצרבת כתוצאה של סיבוך ניתוח שרוול. בניתוח זה יש תוצאות הכי טובות כאשר מטרת התיקון, היא לשפר רפלוקס של חומצה. הניתוח יכול לשלב גם תיקון בקע סרעפתי, אם נדרש. החסרונות: סיכוי גבוה יחסית לכיבים תסמונת דמפינג, ירידה במשקל לא מספקת.

מעקף קיבה מיני (עם השקה אחת). אופציה מאוזנת - נותנת פתרון טוב הן לעליה במשקל והן לצרבת. הניתוח ידוע בזה שעלול להיות מלווה בתופעת לוואי של צרבת מרתית בשיעור נמוך. חסרונות: סיכוי גבוה יחסית לכיבים תסמונת דמפינג.


מעקף תריסריון סטנדרטי - עם הטייה ביליופנקריאטית . בתחילת המאמר כתבנו כי שרוול היה בעבר חלק ראשון מניתוח מעקף תריסריון. זהו מעקף תריסריון עם שתי השקות. אופציה ללא ספק הכי טובה לפתרון של עלית משקל, במיוחד לאנשים בעלי BMI גבוה. ניתוח מורכב יותר מכל הניתוחים, ולכן דורש ניסיון ומיומנות.


סאדי -מעקף תריסריון מיני, או מעקף תריסריון עם השקה אחת, בשם מקוצר הרפואי. זהו בעצם הניתוח המבוסס על מעקף תריסריון הסטנדרטי, אך פשוט יותר, כיוון שדורש השקה אחת ויחידה, תופעות של תת ספיגה פחותות יחסית. אין בניתוח זה תופעות לוואי של כיבים תסמונת דמפינג, אבל כמו בניתוח שרוול עלול לגרום לצרבת חומצית.


קיימים מספר ניסיונות לבצע קיפול פנימי אנדוסקופי של השרוול שהתרחב – ניסיון מועט מאוד, והתוצאות לא ידועות בינתיים.


הנחת טבעת על השרוול שהתרחב. ניסיון מועט מאוד, והתוצאות לא ידועות בינתיים


לכל אופציה תוצאות שונות, יתרונות וחסרונות. אין אופציה אחת מתאימה לכולם, משום שהסיבות לניתוח חוזר יכולות להיות שונות, ותלויה בנתונים אישיים. נתונים ומאפיינים רבים, רפואיים ואיישים, עשויים להשפיע על בחירת הניתוח , ולא רק במצבו הנוכחי, אלא גם הנתונים שהיו לפני ביצוע ניתוח שרוול.


למשל משקל ומידת ההשמנה שסבל ממנה המועמד לפני ניתוח שרוול. מדד מסת הגוף BMI מעל 50 או אפילו 60 ומשקל גבוה, מטים את כף ההחלטה לכיוון ניתוחי מעקף תריסריון, משום שניתוחים אלה משפיעים היטב גם במשקלים גבוהים מאוד. לעומת זאת, ניתוחי מעקף קיבה עלולים להסתיים בכישלון של הירידה במשקל.


ממצאים המעידים על בעיית תפקוד הסוגר הוושטי-קיבתי - קיום בקע סרעפתי, דלקת והרחבת הוושט, או תופעת ושט על שם בארט, כל אלו הם בעד ניתוח אשר מפחית את ההחזר הקיבתי-ושטי. כלומר, במקרים כאלה עדיפים ניתוחי מעקף קיבה, וביניהם – המעקף רגיל.


מצבים תזונתיים שונים: אנמיה, חוסר בויטמינים, ירידת צפיפות העצם, הרגלי אכילה צמחוניים, יחמירו משמעותית אחרי ניתוחי מעקף תריסריון, ואפילו מעקף קיבה מיני, והם שיקולים חשובים בבחירת הניתוח. במקרים כאלה עדיף ניתוחים שגורמים פחות לירידת ספיגה של הויטמינים,

כלומר – מעקף קיבה או שרוול חוזר.


ניתוחי בטן קודמים, מחלות נלוות מסוימות, או טיפול תרופתי קבוע – יכולים להשפיע גם הם על בחירת הניתוח.


עישון מעלה סיכון למחלות כיבית, דלקות בקיבה עם השלכות מסכנות חיים במקרים של התנקבות הכיבים בקיבה. והם נפוצים בניתוחי מעקף קיבה אך לא במעקפי תריסריון, וגם הם יכולים להסיט

את כיוון ההחלטה.בכל מקרה, רצוי שהמועמד יפסיק לעשן לכל חייו.


היום, עם מספר גדול של מנותחי שרוול שעוברים 5-10 שנות מעקב אחרי הניתוח, קיים הצפי לעליית הצורך בניתוחים מתקנים. עם הכניסה של ניתוחים חדשים לזירה הבריאטרית, הבחירה בניתוח הנכון לא פשוטה, אך, ריבוי האופציות מאפשר התאמה טובה יותר של הניתוח המתקן. במקרים כאלה קודם כל, יש לפנות לכירורג השולט בכל האופציות הנ"ל. כמובן, שהמיומנות הטובה בניתוחים מתקנים נרכשת על ידי כירורג במשך שנים רבות יכולה להוות גורם מכריע בהצלחת הניתוח השני.248 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול