חיפוש

מיני מעקף קיבה - מיני בייפס

עודכן ב: 13 אפר 2020

שם הניתוח באנגלית:

Laparoscopic single anastomosis Gastric Bypass, Omega loop gastric bypass, Mini gastric bypass


מהו ניתוח מיני מעקף קיבה?

זהו ניתוח שבו מנטרלים את רוב הקיבה ובכך גורמים להקטנה משמעותית של הקיבולת שלה ולתת־ספיגה בינונית של המזון בגוף. ניתוח כזה נעשה לראשונה לפני יותר מ־20 שנה בארה"ב, אך בתחילה הוא נתקל ביחס חשדני של הכירורגים האמריקאים. אלה חששו כי לניתוח צפויות להיות תוצאות לוואי קשות כמו ריפלוקס מרתי (מעבר של מיצי מרה מהקיבה לוושט) וסרטן קיבה בגדם הקיבה. אולם כיום כבר יודעים במידה רבה מאוד של ודאות כי אין כל עלייה בשכיחות הסרטן אחרי ניתוח של מיני מעקף קיבה, והשכיחות הריפלוקס של מיצי מרה היא נמוכה מאוד: כ־1% בלבד.

השיעור הגבוה של אי־שביעות רצון מתוצאותיהם של ניתוחי השרוול והפשטות הטכנית של המיני מעקף קיבה בהשוואה למעקף הקיבה הרגיל הביאו לתחייתו של ניתוח ה"מיני" – בעיקר באירופה ובאסיה – במקום מעקף הקיבה הרגיל וניתוח השרוול קיבה.


את ניתוח המיני מעקף קיבה עושים כיום בגישה הלפרוסקופית – דרך חמישה פתחים קטנים בבטן, שדרכם מכניסים את כל הציוד הנחוץ לניתוח, ובכלל זה מצלמת וידאו זעירה (מצלמה לפרוסקופית) שמעבירה תמונות לצג ומאפשרת למנתח לראות את מערכת העיכול ולשלוט על פעולותיו.


למי מתאים הניתוח?

1. למי שצורכים מזונות עשירים בפחמימות, ובמיוחד ממתקים.

2. למי שסובלים ממחלות שנלוות להשמנה כמו סוכרת, לחץ דם גבוה, דום נשימה בשינה והיפרליפידמיה (שיעור גבוה של טריגליצרידים ושל כולסטרול בדם). השיפור שמושג במצבם של החולים במחלות האלה הוא גדול יותר מזה שמושג במעקף קיבה רגיל (ובניתוחי טבעת ושרוול), משום שבעקבות ניתוח המיני נספגים פחות שומנים מאשר בעקבות הניתוחים האחרים.

3. מי שניתוחי שרוול וטבעת לא סייעו להם במידה מספקת להתגבר על עודף המשקל.


למי לא מתאים הניתוח?

1. למי שסובלים ממחלות מעיים שונות כמו צליאק, גסטריטיס וגסטרואנטריטיס (מחלות דלקתיות של הקיבה ושל המעי).

2. למי שסובלים מבעיות משמעותיות בספיגת ויטמינים.

3. למי שסובלים מכיב פפטי (כיב קיבה, אולקוס) פעיל או למי שסבלו מסיבוכים של כיב פפטי.

4. לאנשים שצריכים ליטול באופן קבוע מינונים גבוהים של תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים NSAIDs)), לא כולל אספירין במינון של עד 100 מיליגרם.

5. אנשים שעברו ניתוחים רבים במעיים.

6. אנשים שעלולים להזדקק לבדיקות סקר של הקיבה או של התריסיון או של דרכי המרה בשל סיכון מוגבר למחלות ממאירות בעקבות היסטוריה משפחתית או תסמונות גנטיות או בגלל סיבות אחרות.

7. מי שסובלים מצרבות קשות או מבקע סרעפתי גדול או ממצב שנקרא ושט על שם ברט (שינויים טרום־סרטניים בוושט).


מהן ההכנות שיש לעשות לקראת הניתוח?

לפני כל ניתוח בריאטרי, ובכלל זה לפני מיני מעקף קיבה, יש לעשות סדרת בדיקות כדי לקבוע את מידת ההתאמה לניתוח:

1. בדיקות הורמונליות לשלילת קיומה של בעיה הורמונלית הגורמת להשמנה.

2. אק"ג וצילום חזה.

3. בדיקת תפקודי ריאות.

4. צילום קיבה או גסטרוסקופיה.

5. אולטרסאונד בטן.

6. בדיקות דם כלליות.

7. הערכה פסיכיאטרית (במקרים מסוימים).

8. הערכה תזונתית.

9. ייתכנו בדיקות נוספות בהתאם למצבו הרפואי של המועמד לניתוח ולפי שיקול דעתו של המנתח.

יום לפני הניתוח יש להגיע לבית החולים כדי לעבור הליך קליטה, לעשות בדיקות דם ולהיפגש עם המרדים. אל בית החולים יש להגיע עם התוצאות של כל הבדיקות שנעשו עד לאותו היום לקראת הניתוח. עד הצהריים ניתן לאכול מזון דל תאית – ללא ירקות ופירות – מהצהריים מותר לשתות בלבד ומחצות הלילה יש להיות בצום מלא. אין צורך באשפוז בבית החולים בלילה שלפני הניתוח.

בבוקר הניתוח מתקינים עירוי תוך־ורידי המשמש להזלפת נוזלים ולמתן תרופות במהלך הניתוח ולאחריו. כמו כן מקבלים לפני הניתוח תרופות לדילול דם ואנטיביוטיקה. על הרגליים נועלים מגפיים פנאומטיים שמיועדים להזרים דם ברגליים כדי למנוע היווצרות קרישי דם.


כיצד נעשה הניתוח?

הניתוח דומה לניתוח מעקף קיבה רגיל, אך נבדל ממנו בשני היבטים: הוא פשוט יותר לביצוע ומשיג תת־ספיגה משמעותית יותר.

הוא פשוט יותר לביצוע משום שהוא כולל רק חיתוך אחד של הקיבה וחיבור אחד (השקה בלשון הכירורגים) במקום שני חיתוכים (קיבה ומעי) ושני חיבורים במעקף הקיבה הרגיל. תזכורת קצרה: במעקף הקיבה הרגיל חותכים את הקיבה לשני חלקים לא שווים: חלק אחד קטן (שנקרא כיס קיבה או פאוץ') ואילו החלק האחר כולל את רוב הקיבה. לאחר מכן קוטע המנתח את המעי הדק כ־30 סנטימטר אחרי התריסריון. בשלב הזה יש למנתח קטע קצר של מעי דק שמחובר לתריסריון (כמה עשרות סנטימטרים) וקטע ארוך של מעי דק (כמטר וחצי) שהמשכו הוא המעי הגס. את החלק הארוך מחבר המנתח לכיס הקיבה, ואילו את החלק הקצר הוא מחבר מחדש למעי הדק, בנקודה שנמצאת 150 סמ' מהנקודה שבה הוא קטע אותו. מטרת החיבור הזה היא להזרים למעי הדק מיצי עיכול מהקיבה הגדולה, מהמרה ומהתריסריון.

גם בניתוח המיני מחלקים את הקיבה לשני חלקים: לכיס צר וארוך שנשאר צמוד לוושט ולחלק גדול שמנוטרל למעשה ולא מקבל יותר מזון. אולם במקום לקטוע את המעי הדק לשני חלקים, תופס אותו המנתח במרחק של כשני מטרים מהנקודה שבה מתחבר התריסריון למעי (נקודה שנקראת טרייץ) ויוצר פתח בדופן המעי. את הפתח הוא מחבר (משיק) לכיס הקיבה.

התוצאה היא – כמו במעקף קיבה רגיל – שהמנותח יכול לאכול רק כמויות קטנות של מזון, שכן כיס הקיבה הוא בעל נפח קטן מאוד, ואילו הקיבה הגדולה אומנם לא מקבלת יותר מזון, אולם ממשיכה להפריש את מיצי העיכול, ואלה מגיעים – יחד עם מיצי המרה והלבלב – למעי הדק דרך נקודת ההשקה. מהמעי הדק עוברים מיצי העיכול גם לכיס הקיבה – כך שעיכול המזון מתרחש גם שם וגם במעי. התנועה הזאת של מיצי העיכול במעלה המעי לעבר כיס הקיבה הייתה הבסיס לחששות –

שעדיין קיימים – מפני ריפלוקס מרתי (עלייה של מיצי מרה במעלה הוושט – מה שגורם לצרבת). בפועל, יצירת כיס קיבה צר וארוך מפחיתה את יצירת החומצה, והתרוקנות הכיס היא מצוינת (התרוקנות הכיס בניתוחי מעקף קיבה היא מצוינת, ולעומת זאת בניתוח שרוול ההתרוקנות אינה סדירה, ותופעת הריפלוקס שכיחה מאוד). ריפלוקס מרתי מופיע רק אצל 1% מהמטופלים, ובמקרה כזה יש לעיתים צורך ניתוח תיקון, שבו הופכים את מעקף המיני למעקף קיבה רגיל.


כיצד גורם הניתוח לאובדן משקל?

הנפח הקטן של כיס הקיבה מגביל את כמויות המזון שניתן לצרוך. נוסף על כך משיגים באמצעות הניתוח ספיגה מופחתת (תת־ספיגה) של המזון באמצעות עקיפתם (ובכך למעשה נטרולם) של שאר הקיבה, של התריסריון ושל חלק משמעותי מאוד – שני מטרים לפחות – מהמעי הדק. הקטנת נפח הקיבה גם גורמת לירידה בתיאבון. לתת־הספיגה המשמעותית יש השלכות מטבוליות חיוביות: שיפור במחלות הנלוות (סוכרת, שומני דם גבוהים) ושמירה ארוכת טווח טובה יותר על התוצאות החיוביות מאשר במעקף קיבה רגיל.

איך ארגיש אחרי הניתוח ומתי אוכל לחזור לשגרה?

לאחר הניתוח חוזרים בדרך כלל למחלקה עם זונדה (צינורית באף לניקוז הקיבה), עם קתטר (צינורית לניקוז השתן) ועם נקז המחובר לבטן. את הנקז בבטן מוציאים כבר למחרת הניתוח.

כבר בערב הראשון שלאחר הניתוח מבקשים מהמנותח לרדת מהמיטה ולשבת בכיסא כדי למנוע תסחיף ריאתי, שהוא אחד הסיבוכים המסוכנים של הניתוח.

ביום הראשון לאחר הניתוח נשלח המנותח לעשות צילום בליעה שמטרתו לוודא שאין דלף או חסימה באזור הניתוח. אם עולה מהצילום שהכול תקין, מוציאים את הזונדה מהאף, והמנותח יכול להתחיל לשתות. נוסף על כך נדרש המנותח לקום מהמיטה וללכת במחלקה כמה פעמים במשך היום.


הכאבים לאחר ניתוח לפרוסקופי הם בדרך כלל קלים, אך ישנם חולים שזקוקים לתרופות לשיכוך כאבים. במקרה הצורך יש ליטול משככי כאבים נוזליים בלבד.

לרוב ניתן לחזור לשגרת פעילות כשבוע עד שבועיים לאחר הניתוח.


מה לאכול לאחר הניתוח?

בחודש הראשון לאחר הניתוח יש להקפיד על תזונה נוזלית־דייסתית רכה ועל נטילת מולטיוויטמין למציצה או בנוזל – בהתאם להנחיות שמקבלים מהדיאטנית לפני השחרור מבית החולים. כחודש ימים לאחר הניתוח ניתן לחזור בהדרגה לתזונה רגילה.

יש להקפיד על לעיסה טובה, על אכילה איטית ועל אכילת ארוחות מסודרות. המלצות בנוגע לתוספות ויטמינים ניתנות בהתאם לניתוח שנעשה ולתוצאות של בדיקות הדם.

תוצאות הניתוח: מהם ההבדלים בין מיני מעקף קיבה למעקף קיבה רגיל?

ממעקב ממושך (10 שנים) אחר קבוצות גדולות של מטופלים שעברו מיני מעקף קיבה ומעקף קיבה רגיל עולה כי מי שעברו מיני ניתוח מעקף איבדו – בממוצע – 72% מעודף המשקל שלהם, ואילו מי שעברו מעקף קיבה רגיל איבדו 60% מעודף המשקל שלהם. יתר על כן, במיני מעקף קיבה הסיכון לכישלון הניתוח לאחר 5 שנים עומד על פחות מ־5% (ניתוח מוגדר כישלון אם לאחר 5 שנים איבד המנותח פחות מ־50% מעודף המשקל שלו).

נוסף על כך למיני מעקף קיבה יש פחות סיבוכים (כמו דימום, דליפה וצורך בניתוחים חוזרים) מאשר בניתוח קיבה רגיל.

יש לציין שהירידה המשמעותית ביותר במשקל מושגת בשנה הראשונה והיא עומדת בדרך כלל על כ־80% מהמשקל העודף.


מהם הסיכונים של תת־הספיגה המוגברת?

חוסרים קשים יותר בוויטמינים.התפתחות אנמיה.הירידה בספיגת השומנים עלולה לגרום ליציאות רכות ואף לשלשול. התדירות הממוצעת של היציאות אחרי הניתוח היא 2 ביממה, אך מעטים עלולים להגיע אף ל־7-5 יציאות ביממה.


מהם הסיכונים בניתוח?

אלה הם הסיכונים העיקריים בניתוח מסוג מיני מעקף קיבה ושיעורי שכיחותם (שיעורי השכיחות שמובאים כאן הם בניתוחים בגישה הלפרוסקופית. שיעור הסיבוכים בגישה הבטנית הפתוחה הוא גבוה יותר):

היצרות של המעי בנקודה שבה הוא מתחבר לקיבה המוקטנת – 1%חסימה במעי הדק – פחות מ־1% (במעקף קיבה רגיל הוא עומד על 2.9%)זיהום של פצע הניתוח – 2.9%דלף מנקודות החיבור – 0.5% (במעקף קיבה רגיל הוא עומד על 2%)דימום ממערכת העיכול (בדרך כלל מכיבים באזור החיבור לכיס הקיבה או בקו הסיכות ששימשו לסגירת החיתוך של הקיבה הגדולה) – 1%בקע בדופן הבטן באזור שנותח – 1%תסחיף ריאתי – 0.4%תת ספיגה קשה – 2%-1% (זו עלולה לחייב ניתוחי תיקון אצל 1% מהמנותחים)צרבת וריפלוקס של מיצי מרה עד כדי הקאות – 1% (עלול לחייב ניתוח תיקון אצל 1% מהמנותחים)מוות – 0.2%-0.1%

את שיעור הסיבוכים הנמוך יותר שמושג בגישה הלפרוסקופית יש לייחס, בין היתר, לכך שמדובר בטכניקה שמפחיתה באופן ניכר את עוצמת הכאבים שנלווים לניתוח בהשוואה לגישה הבטנית הפתוחה. הודות לכך שהכאבים חלשים יותר יכולים המנותחים בגישה הלפרוסקופית לקום בשלב מוקדם יותר מהמיטה – מה שמפחית את שיעור הסיבוכים שנלווים לשכיבה ממושכת כמו תמט ריאתי, תסחיף ריאתי ודלקת ריאות.


כיצד ניתן לשפר את סיכויי ההצלחה של הניתוח?

אם הניתוח משיג את יעדו, ולאחר זמן קצר נרשמת ירידה של ממש במשקל, עולה מיד אתגר חדש: לשמור על ההישג הזה לתמיד. לשם כך אסור למנותח להסתמך רק על הניתוח, אלא עליו לאמץ אורח חיים חדש: להקפיד על איזון בין כמות הקלוריות שהוא צורך ושהוא מוציא מדי יום. הדרך לעשות זאת היא להקפיד על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית.

כדי לסייע למנותח להגיע למשקל הגוף האידיאלי ולשמור עליו מומלץ להיעזר בצוות רב־מקצועי שכולל נוסף על הכירורג גם דיאטנית ופסיכולוגית. רצוי שהליווי של הדיאטנית ושל הפסיכולוגית יתחיל לפני הניתוח ויימשך זמן רב אחריו.


נוסף על כך יש להקפיד על מעקב רפואי צמוד. לאחר השחרור מבית החולים יש להגיע למעקב סדיר במרפאה הכירורגית אצל הרופא המנתח. אם הכול תקין, מתקיימות ביקורות המעקב 10-7 ימים לאחר הניתוח ולאחר מכן במרווחים הולכים וגדלים: חודש, 3 חודשים, חצי שנה ושנה לאחר הניתוח. לאחר שנה יש לעשות את הביקורת פעם עד פעמיים בשנה.


מה עוד צריך להקפיד לאחר הניתוח?

ניתוח מיני מעקף קיבה – יותר מאשר ניתוחים מסוג מעקף קיבה רגיל, שרוול וטבעת – גורם להיווצרות של חוסרים תזונתיים בוויטמינים ובמינרלים. יש לכך שתי סיבות: הראשונה היא הירידה בכמויות המזון שנצרכות, ובכלל זה מזונות בריאים כמו פירות, ירקות, דגנים וקטניות. השנייה היא כושר הספיגה המוגבל של כיס הקיבה הקטן שנותר לאחר נטרול רוב הקיבה – בין היתר בגלל הפרשה מופחתת של חומצות עיכול. במיוחד נפגעת הספיגה של ברזל, של סידן של ויטמיןB12 , של ויטמין B1 ושל חומצה פולית. לכן מי שעברו ניתוח מסוג מיני מעקף קיבה צריכים ליטול באופן קבוע תוספים שמכילים את חמשת הוויטמינים והמינרלים האלה. נוסף על כך הם צריכים לעשות פעם בשנה בדיקות כדי לברר את רמות הוויטמינים והמינרלים האלה בדמם.41 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול